Lastyko, czy też Terazzo to klasyczny, jednak zapomniany materiał. Lastyko stosowane było już w starożytności, największą popularność zyskało w XV wiecznej Wenecji i na chwilę powróciło w 20-leciu międzywojennym. Włoscy producenci płytek ceramicznych postanowili je nieco odświeżyć, a słynni  projektanci wprowadzić do nowoczesnego designu. Powrót Terazzo mogliśmy obserwować na targach Cersaie 2017 w Bolonii. Wzór pojawił się w najnowszych kolekcjach takich firm jaki: Caesar, Ornamenta, Coem czy Fioranese.

Lastryko zastosowali w swoich ostatnich projektach Tom Dixon, m.in.  w restauracji Bronte w Londynie, restauracji Alto w Honkongu, i Pastaio – także w Londynie, India Mahdavi np. w Red Valentino Store w Londynie, czy Paola Navone w luksusowym hotelu Como Metropolitan Miami Beach. Lastryko pojawia się zarówno na podłogach i ścianach, jak i na stołach czy barach.

Kolekcja Autore firmy Caesar rzuca światło na weneckie posadzki z lastryko, jedno z najbardziej oryginalnych i renomowanych dzieł włoskiego rzemiosła. Projektanci na nowo opowiadają włoską historię o zamiłowaniu  do tradycyjnych materiałów, prezentując je w nowoczesnym wielkoformatowym wydaniu oraz wersji polerowanej, co nadaje im elegancji, blasku i lekkości.

Marca Corona w kolekcji Forme, która również inspirowana jest weneckim Terazzo, zachowała klasyczny format płyt – 20×20 i wzbogaciła ją o 12 wzorów w ciepłych i chłodnych kolorach.

Lastryko w ofercie pozostałych producentów:

Inspiracje:

źródło: https://pl.pinterest.com/