Drukuj

Ceramika aktywna

be active 01 smallFirma Fiandre jako jedyna wprowadziła na rynek nowoczesny system Active potwierdzony certyfikatami ISO.

Czym jest Active? To rewolucyjna metoda aplikacji w wysokiej temperaturze (1200 stopni) mikrocząsteczek dwutlenku tytanu (TiO2) do struktury płytek gresowych. Uzyskujemy w ten sposób aktywną fotokataliczną powierzchnię płytek. Pod wpływem promieni słonecznych lub nawet sztucznego oświetlenia dochodzi do procesu utleniania podczas którego mamy do czynienia z 4 ważnymi zjawiskami:

- oczyszczania powietrza z substancji organicznych i nieorganicznych szkodliwych
- odkażania powierzchni z bakterii
- utworzenia powierzchni samoczyszczących
- oczyszczania powierzchni z zapachów

Powyższe zjawiska nie są naturze obce. W tym przypadku mówimy o sztucznej fotosyntezie w obecności katalizatora tlenku tytanu. W procesie tym dochodzi do utlenienia na powierzchni płytki tak zwanych lotnych związków organicznych (VOC). Są to uboczne produkty w wielu procesach przemysłowych i stanowią źródło zanieczyszczeń środowiska. Zaliczyć do nich można np. spaliny samochodowe (tlenki siarki, azotu, węgla), dezodoranty, dymy papierosowe oraz wiele innych trujących związków chemicznych występujących w przemyśle. W kontakcie z płytkami Active i promieniami słonecznymi oraz naturalną wodą znajdującą się w powietrzu te substancje rozkładają się zamieniając w sole mineralne (w ten sposób stają się obojętne dla zdrowia człowieka).

Zanieczyszczenie powietrza to dzisiaj ogromny problem. Do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce zaliczyć można Kraków, Katowice, Wrocław i Warszawę. W Warszawie w ostatnich latach średnio 150 dni w roku powietrze przekracza dopuszczalne normy zanieczyszczenia.

warszawa skazenie

100 m2 powierzchni Active (zainstalowanej np. jako elewacja budynku lub powierzchna tarasu) średnio jest wstanie oczyścić powietrze z tlenków azotu, siarki i węgla (spaliny samochodowe) tak jak 30 drzew lub 22m2 powierzchni liści. Dla porównania południowo zachodnia elewacja hotelu Novotel przy rondzie ONZ – po zainstalowaniu elewacji z systemu Active działałby jak filtr składający się z ok 1666 drzew. To obszar około 5 000 m2 młodego lasu.

novotel

Najważniejsze, że jest to proces, który się nie kończy wraz z upływem czasu. Przykładowo – kilka warszawskich budynków, takich jak: Hotel Novotel, Złota 44, Warsaw Spire, Pałac Kultury, Warsaw Trade Center, Intercontinental, Millenium Plaza, Twarda, przy wykorzystaniu systemów aktywnych oczyszczałoby powietrze jak 40 hektarów lasu (co odpowiada powierzchni 8 Stadionów Narodowych lub połowy Parku w Łazienkach). Jest to realna szansa na pozbycie się zanieczyszczeń z naszego środowiska.

 warszawa

Podczas ostatniego Biennale Architektury w Wenecji została zaprezentowana fasada która była połączeniem płyt aktywnych i elewacji z naturalnych roślin. System został tak przemyślany, że zanieczyszczenia powietrza, które utleniały się na powierzchni płytek tworząc sole mineralne stanowiły dodatkowy pokarm dla tych roślin. 

wenecja

Nie bez znaczenia jest, że aktywne fasady przynoszą także ogromne oszczędności związane z czyszczeniem elewacji. Płyty te są wstanie oczyścić się same w przeciągu nawet 10 dni (zależy od ilości opadów deszczu – ale jak wiemy w Polsce ich nie brakuje).

Innym zastosowaniem równie istotnym jest właściwość bakteriobójcza. Płytki Active są w stanie unicestwić 99,9% bakterii takich jak COLI czy Gronkowiec Złocisty (MRSA), pałeczki Klebsielli (wywołującej 10% zakażeń w szpitalach) i wiele innych. Proces ten trwa nie dłużej niż 24 godziny. Dzięki temu mają one szczególne zastosowanie w takich miejscach jak szpitale, przedszkola, gabinety zabiegowe. W celu poprawienia ich działania antybakteryjnego warto zastosować dodatkowo oświetlenie UV.

Właściwości ceramiki aktywnej

info

Folder do pobrania: Fiandre Active.

Rozmiar: 1,372.84 Kb

Jesteśmy solidni

Rzetelna Firma
 
Certyfikat Wiarygodnosci Creditreform 250x250 baner
 
Gepard min

Nasze atuty

 • Bogata i różnorodna oferta
 • Ciekawa i duża ekspozycja
 • Profesjonalne doradztwo
 • Doświadczenie w obsłudze inwestycji
 • Szybkie i sprawne dostawy
 • Dogodne godziny pracy

Produkty

W naszej ofercie znajdziecie:

 • Gresy najwyższej jakości
 • Beton architektoniczny
 • Glazurę
 • Mozaiki ceramiczne, szklane i kamienne
 • Konglomerat kwarcowy
 • Kamień naturalny
 • Chemię budowlaną
 • Systemy uszczelnień

Salon i kontakt

Godziny otwarcia salonu:
poniedziałek - piątek: 8 - 18
sobota: 9 - 13.30

Dane kontaktowe:

Biuro, ekspozycja, magazyn:
Bartycka 175. lok. 4, Warszawa
tel. (22) 651 05 41, 840 71 51
tel. (22) 891 44 65
kom. 504 103 850
e-mail: info@dav.com.pl
fax (22) 891 44 65